LIFE IS SALACA eksperti ar…
18.12.24
Kā klājas Salacai un citām Latvijas upēm? Vai esam “zaļa valsts”? Ar ko Igaunijai upju apsaimniekošanā veicas labāk? Kādus darbus…
Nu jau apritējis gads kā Latvijā norit vērienīgs projekts LIFE IS SALACA. Projekta mērķi ir lieli un vienam izvirzītos mērķus realizēt nav pa spēkam, tāpēc, apvienojoties kopā piecām organizācijām, veiksmīgi noslēdzies pirmais projekta realizācijas gads, kura laikā paveikts ļoti daudz!
Datu ievākšana un to apkopojums
Pirmajā gadā bija paredzēta detalizēta Salacas, tās pieteku, kā arī upmalu mežu izpēte ar mērķi iegūt dažādus datus. Tāpēc vasaras sākumā 10 dienu garumā projekta eksperti no Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” (BIOR) un Valsts SIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra” (LVĢMC) pavadīja upē un veica apjomīgu lauka pētījumu, lai izpētītu Salacu un tās pietekas. Kopumā eksperti nostaigāja un izlaivoja upes apmēram 100 km garumā. Šāda apjoma un mēroga monitorings Salacas baseinā notiek pirmo reizi, kurā tika izstrādāta jauna metode ekoloģiskās un biotopu kvalitātes novērtēšanai.
Projekta pirmajā gadā vēl tika izstrādāta jauna pieeja upju veselības stāvokļa novērtēšanai, kuras pamatā ir vienota Ūdens struktūrdirektīvas un Biotopu direktīvas metodika. Metodikas izstrādes procesā tapa jauns upju inventarizācijas protokols, kā arī sagatavota detalizēta instrukcija protokola aizpildīšanai. Jaunais, saskaņotais protokols sevī apvieno abu direktīvu – Ūdens struktūrdirektīvas un Biotopu direktīvas – prasības. Lai arī abām direktīvām ir kopīgs mērķis – panākt labu kvalitāti saldūdens ekosistēmās, tomēr pieejas, kā to darīt, ir atšķirīgas. Šis arī ir viens no projekta uzdevumiem – veikt Ūdens struktūrdirektīvas un Biotopu direktīvas harmonizāciju jeb abu direktīvu salāgošanu.
Straujteču atjaunošanas darbi
Balstoties uz lauka darbā iegūtajiem izpētes rezultātiem un ekspertu sniegtajām rekomendācijām, biedrība “Makšķernieku klubs “Salackrasti”” šovasar realizējusi pirmos straujteču biotopu un laša nārstu vietu atjaunošanas darbus vairākos upju posmos kopumā 6,34ha platībā – augšpus Korģes ietekas 1,22 ha platībā, posmā pie “Atpūtām” 0,58 ha un pie “Brūveļiem” 4,63 ha platībā. Upes posmi, kuros turpmākajos gados tiks realizēti straujteču atjaunošanas darbi, tiks izraudzīti vēlāk – pēc visiem šajā vasarā veikto lauka pētījumos ievākto datu analīzes.
Upmalu meži
Upmalu meži gar Salacu un tajā ietekošajām mazajām upēm pēdējo 30-35 gadu laikā ir stipri mainījušies. LIFE IS SALACA projekta ietvaros tiek apzināta šo mežu labākā apsaimniekošanas prakse, pamatojoties uz ekosistēmu pakalpojumu novērtējumu. Ekosistēmas pakalpojumi ir tas, ko mēs katrs varam gūt no dabas un vides. Parasti pamanām redzamākās lietas, piemēram, kokmateriālus, sēnes, ogas un bioloģisko daudzveidību. Tomēr upmalu mežos ir ļoti daudz šādu pakalpojumu, ko mēs kā sabiedrība saņemam, tai skaitā arī ģenētiskie materiāli, apputeksnēšana, ainava, tīrs ūdens un gaiss. Saliekot kopā šo ekosistēmu pakalpojumu kvalitatīvos un kvantitatīvos datus, vēlamies panākt, ka novērtējums esošajai un nākotnes situācijai ir iespējams, proti, saprotam, kādus ekosistēmas pakalpojumus saņemam šobrīd, bet kādi tie būs nākotnē, ja izvēlamies kādu konkrētu upmalu meža apsaimniekošanas veidu. Plānots ierīkot arī vairākas demonstrāciju teritorijas, kurās varēs redzēt konkrēta apsaimniekošanas veida ietekmi uz upmalu mežu.
Viens no projekta partneriem LVĢMC informē, ka upju baseinu apgabalu apsaimniekošanas un plūdu riska pārvaldības plānos 2021.-2027. gadam apkopotā informācija liecina, ka tikai 34% Latvijas upju un ezeru ūdensobjektu atbilst labai vai augstai ekoloģiskai kvalitātei. Galvenie faktori, kas neļauj sasniegt labu ekoloģisko stāvokli, ir pārmērīga augu barības vielu pieplūde un hidromorfoloģisko pārveidojumu klātbūtne upē vai tās krastos. Sagaidāms, ka pareizi veikta upmalu mežu apsaimniekošana, kā arī straujteču atjaunošana ļaus uzlabot Salacas un tās pieteku ekoloģisko kvalitāti. Projekta laikā tiks iegūti unikāli monitoringa dati, kas ļaus noteikt veikto darbu ietekmi uz upes ekosistēmu.
Monitorings
Projekta ietvaros plānots arī ekoloģiskās kvalitātes elementu monitorings. Atsevišķs projekta uzdevums ir izstrādāt vienotu metodi ES nozīmes saldūdeņu biotopu kvalitātes un atsevišķu ekoloģiskās kvalitātes elementu stāvokļa novērtēšanai un testēt šo metodi Salacas daļbaseinā. Ar šo metodi iegūtos rezultātus vēlāk varēs izmantot ziņojumu gatavošanai Eiropas Savienības Ūdens Struktūrdirektīvas un Biotopu direktīvas vajadzībām. Tas nākotnē ļaus samazināt kopējās valsts monitoringa izmaksas. Projekta sarežģītais nosaukums slēpj vienkāršu skaidrojumu – monitoringa sistēmas pilnveidošanu. Monitoringa rezultāti bez maksas būs pieejami LIFE IS SALACA un atbildīgo partneru mājaslapās.
Nākotnes plāni
Arī turpmākajās vasarās (15.jūlijs – 15.septembris) līdz pat 2028. gadam norisināsies straujteču atjaunošanas darbi dažādos Salacas upes daļbaseina posmos, kā arī tiks izveidotas labās prakses piemēru demonstrāciju teritorijas upmalu mežos, ierīkotas pastaigu takas uz šīm demo-teritorijām, lai jebkuram interesentam būtu iespēja sekot līdzi meža attīstībai pēc apsaimniekošanas darbu veikšanas un iedvesmoties.
2026. gadā paredzēts uzsākt dabas aizsardzības plāna Salacas ieleja izstrādi, kas iekļaus projekta gaitā iegūtos datus un sasniegtos rezultātus, kā arī sniegs norādes par iespējamiem un vēlamiem pasākumiem teritorijas attīstībai.
Dabas aizsardzības plāns ir ilgtermiņa plānošanas dokuments, kura uzdevums ir saskaņot dabas aizsardzības, dabas resursu izmantošanas un reģiona attīstības intereses. Tas ir liels izaicinājums, jo plāns tiek izstrādāts 12 – 15 gadiem, taču tā ir iespēja lemt teritorijas nākotni. Un to nav iespējams izdarīt bez vietējo iedzīvotāju, pašvaldības un citu ieinteresēto pušu iesaistes, tādēļ aicinām būt aktīviem un iesaistīties šajā svarīgajā procesā. Dabas aizsardzības plāns dos lielu ieguldījumu vietējās sabiedrībās.
Būtiska projekta daļa ir arī LIFE IS SALACA ietvaros radīto zināšanu un labās prakses nodošana sabiedrībai un jomas ekspertiem, kas paredz gan dažādu semināru un talku organizēšanu, gan vadlīniju sagatavošanu, gan arī interaktīvas ekspozīcijas “Salacas krastos un dzelmē” izveidi dabas izglītības centrā Salacgrīvā, pie kuras darbu uzsāks 2026. gadā. Izstādē populārzinātniskā valodā varēs iepazīties ar informāciju par Salacas upi, tās vēsturi un apsaimniekošanu, saldūdeņu kvalitāti, kā arī dažādām sugām un biotopiem.
Lai arī projekta ilgums ir pieci gadi, ceram, ka pašvaldībām un vietējo zemju īpašniekiem, kuru piederošajās teritorijās tiek veiktas projekta aktivitātes, būs interese un iespēja turpināt un uzturēt iesākto. Visi LIFE programmu projekti ir vērsti uz ilgtspējīgu rīcību, tāpēc vietējās sabiedrības iesaiste ir ļoti svarīga un vēlama.
Projekts LIFE IS SALACA jeb “Ūdens struktūrdirektīvas un Biotopu direktīvas harmonizācijas adaptācija un integrētas darbības saldūdens kvalitātes uzlabošanai Salacas upes daļbaseinā” tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. To kopīgi realizē Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”, Dabas aizsardzības pārvalde, Biedrība “Makšķernieku klubs “Salackrasti””, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” un Valsts SIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” ar mērķi veicināt labu ūdens stāvokļa sasniegšanu Salacas daļbaseina upēs.