Krastings gar Salacu
01.10.24
Dabas aizsardzības pārvalde sestdien, 5. oktobrī plkst 11:00, aicina piedalīties pārgājienā "Krastings gar Salacu". Izzinošajā pasākumā varēs iepazīt vēja un…
Vasaras sākumā 10 dienu garumā mūsu projekta eksperti pavadīja upē, lai kopīgiem spēkiem izpētītu Salacu un tās pietekas, uzsākot apjomīgus lauka pētījums. Kopumā eksperti nostaigāja un izlaivoja upes 71 km garumā.
Šāda apjoma un mēroga monitorings Salacas baseinā notiek pirmoreiz, kurā tika izstrādāta jauna metode ekoloģiskās un biotopu kvalitātes novērtēšanai. To kopīgiem spēkiem paveica Life is Salaca projekta eksperti no Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta “BIOR” (BIOR) un Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC).
Eksperti apsekoja upes vairākos 500 metru garos posmos un vērtēja vairākas pazīmes, kas liecina par labu upes veselību. Šīs pazīmes ietver gultnes un krastu stāvokli, viļņošanās tipu, ūdensaugus, gliemenes un kukaiņus. Tāpat uzmanība tiek pievērsta īpašām vērtībām, piemēram, sērēm, laukakmeņiem un atsegumiem.
Pužupes posmā bija vērojams kā caurteka negatīvi ietekmē ūdens plūsmu, uzkrājot kokus, sanesumus un atkritumus, kā arī traucējot zivju migrāciju. Tika konstatētas arī blīvas zaļaļģu audzes.
Korģes strautā tika novērtēt skaists un dabisks upes posms, tomēr tā hidromorfoloģiskā kvalitāte nav laba, jo bebri ir sabūvējuši kaskādes un konstata pastiprināta sedimentācija jeb nogulumu veidošanās nogulumu veidošanās. Šajā posmā varēj vērot sēres, kas darbojas kā dabiskas ūdens attīrīšanas sistēmas, filtrējot piesārņojumu un nogulsnes un nodrošinot mājvietu daudziem augiem, dzīvniekiem un ikroorganismiem.
Apjomīgos lauka pētījumos iegūtos datus izmantosim, lai novērtētu Salacas un tās pieteku ekoloģisko un biotopu kvalitāti, pilnveidotu upju monitoringa metodes, izvērtētu ekosistēmu pakalpojumus, plānotu upju apsaimniekošanas pasākumus, kā arī novērtētu projekta laikā veikto pasākumu ietekmi un efektivitāti.