Projektā LIFE IS SALACA definēti…
21.12.24
Lai gan kopumā apsekotajā Salacas baseina daļā upju hidromorfoloģiskā kvalitāte ir laba un augsta, tas nenozīmē, ka nav nepieciešams veikt…
Šajā vasarā projekta LIFE IS SALACA ietvaros tika veikti plaši pētījumi Salacas upē un tās pietekās Korģē, Korģītes strautā, Svētupē, Jaunupē, Glāžupē, Joglā, Iģē un Pužupē. Izpētes darbu ietvaros ir apsekoti upju posmi aptuveni 103 km garumā. Katrs metrs ir nolaivots vai noiets ar kājām, kopumā upēs pavadot vairākas nedēļas, un kopumā aizpildītas 167 harmonizētās Biotopu direktīvas un Ūdens Struktūrdirektīvas protokola anketas, kas sevī iekļauj nepieciešamos datus upju kvalitātes vērtējuma aprēķinam. Šobrīd ir veikts upju hidromorfoloģiskās kvalitātes novērtējums un definēti nepieciešamie apsaimniekošanas pasākumi hidromorfoloģiskās kvalitātes uzlabošanai. Turpmākajos mēnešos darbi tiks turpināti pie upju ekoloģiskās un biotopu kvalitātes vērtējuma.
Viens no būtiskākajiem upi raksturojošiem indeksiem ir Biotopu hidromorfoloģiskās kvalitātes indekss – Habitat Quality Assessment jeb HQA. Tas raksturo vides daudzveidību, kas saistīta ar dabiskiem vides elementiem, piemēram, koku saknēm, dažāda veida sērēm, veģetācijas struktūru, makrofītu daudzveidību u.c. Jo augstāks HQA indekss, jo labāka upes hidromorfoloģiskā kvalitāte.
Salacā vidējā HQA indeksa vērtība ir 61 punkts, kas atbilst augstai kvalitātei. Kopumā vislabākā kvalitāte ir upes vidustecē starp Rozēniem un Mūrniekiem. Lejtecē, Salacgrīvas tuvumā kvalitāte sāk pazemināties, ko galvenokārt var izskaidrot ar cilvēku darbības ietekmi. Visaugstākā hidromorfoloģiskā kvalitāte Salacā ir vidustecē augšpus Mērniekiem un pie Rozēniem – 78 un 76 punkti.
Svētupē vidējā HQA indeksa vērtība ir 68 punkti, kas atbilst augstai kvalitātes klasei. Visaugstākā hidromorfoloģiskā kvalitāte ir Svētupes posmā starp Kuiķuli un Lauvām, kur tā sasniedz pat 98 un 92 punktus, kas atbilst Latvijas references upju līmenim. Savukārt lejpus Jaunupes Svētupes hidromorfoloģiskā kvalitāte ir ievērojami zemāka nekā vidustecē un sasniedz vidēji 53 punktus, kas atbilst labai kvalitātei.
Korģes dabiskajā posmā vidējā HQA indeksa vērtība ir 69 punkti, kas atbilst augstai kvalitātei. Taisnotajā posmā Korģes hidromorfoloģiskā kvalitāte vērtējama kā laba – vidējā HQA vērtība ir 51 punkts, kas liecina par upes labo pašatjaunošanās spēju.
Jaunupē, kas ir pirms vairākiem gadsimtiem rakts kanāls, taču mūsdienās dabiskojies, hidromorfoloģiskā kvalitāte kopumā ir zemāka nekā pārējām pētītajām dabiskajām upēm. Vidējā HQA indeksa vērtība ir 58 punkti, kas atbilst labai hidromorfoloģiskajai kvalitātei.
Iģes lejtecē hidromorfoloģiskā kvalitāte ir izcila – vidējā HQA indeksa vērtība ir 80 punkti, bet upes grīvas tuvumā – HQA sasniedz pat 100 punktus, kas atbilst Latvijas upju references līmenim. Vienīgais, kas apdraud upes lejteces kvalitāti, ir nodegušo dzirnavu paliekas un bebru darbība.
Glāžupē HQA indeksa vērtība svārstās no 32 punktiem, kas ir vidēja kvalitāte, līdz 87 punktiem, kas atbilst augstai kvalitāte, jo upe ietver gan dabiskus, gan HES un aizsprosta pārveidotus upes posmus, kas ietekmē arī hidromorfoloģiskās kvalitātes novērtējumu. Vidējā HQA indeksa vērtība dabiskajos Glāžupes posmos ir 68 punkti, no kuriem lielākā daļa ir saistīta ar krastu struktūru un iežu atsegumiem krastos.
Joglā vidējā HQA indeksa vērtība ir 72 punkti, virzienā uz upes augšteci cilvēku darbības ietekme strauji palielinās un hidromorfoloģiskā kvalitāte pazeminās. Pužupē tās dabiskajos posmos vidējā HQA indeksa vērtība ir 66 punkti, kas atbilst augstai kvalitātei, bet pārveidotajos posmos – 42 punkti, kas atbilst vidējai kvalitātei. Acīmredzot upes dabiskais hidromorfoloģiskais potenciāls ir pārāk zems, lai upe spētu pašatjaunoties. Savukārt Korģītes strauta vidējā HQA indeksa vērtība ir 69 punkti, kas atbilst augstai kvalitātes klasei.
Kopumā visaugstākā hidromorfoloģiskā kvalitāte vērojama vidēja tipa ritrālās upēs, bet mazās un lielās upēs, neatkarīgi no krituma, hidromorfoloģiskā kvalitāte ir nedaudz zemāka. Jaunupē, neskatoties uz to, ka kanāls ir labi pašatjaunojies, hidromorfoloģiskā kvalitāte ir zemāka nekā pārējās apsekotajās upēs.